środa, 9 kwietnia 2014

CHOROBY RODODENDRONÓW

Rododendrony to jedne z piękniejszych roślin wrzosowatych i zarazem, uprawa ich wiąże się z pewnymi problemami. Aby cieszyć się zdrowymi i piękne rośliny, musimy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Jednym z najważniejszych czynników jest odczyn podłoża. Jeżeli nie będzie kwaśna, a zbliżona do obojętnej, na liściach mogą pojawić się objawy chlorozy spowodowane brakiem mikroelementów.
Choroby różaneczników:

ZGORZEL LIŚCI I PĘDÓW - na pędach pojawiają się brązowe plamy, które z czasem obejmują cały obwód pędu,  co prowadzi do zamierania części znajdującej się powyżej. Liście na obumarłej części pędu więdną i obumierają.

ZAMIERANIE PĄKÓW KWIATOWYCH - powodowane chorobą grzybową. Na obumarłych miejscach pojawiają się czarne skupienia zarodnikowania.

FYTOFTOROZA - najgroźniejsza choroba różaneczników. Pierwsze objawy to rolowanie pędu, przy podstawie pędu widoczna jest brązowa nekroza rozszerzająca się na korzenie. Chore pędy, bądź całe rośliny należy usunąć (najlepiej spalić) by nie zarażała pozostałych roślin, rosnące w pobliżu różaneczniki podlewać glebowymi preparatami grzybobójczymi.


RDZA - na liściach pojawiają się liczne, brązowe plamy, a na dolnej stronie pomarańczowe skupienia zarodnikowe. Gdy zaobserwujemy na swoich roślinach zmiany, należy zastosować opryski, a chore liście usuwać.


Przy zakupie roślin należy się dobrze przyjrzeć czy na łodygach i liściach nie ma żadnych zmian chorobowych. Podczas sadzenia dobrze jest dodać 10 - 20 l kwaśnego torfu i wymieszać z glebą. Jeśli rośliny już rosną, torf można rozsypać wokół rośliny i wymieszać z górną warstwą ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz